Aktiivinen rooli omassa paranemisessa
Kun saa syöpädiagnoosin se on kun putoasi pimeään kuiluun. Yksin. Suurin tunne on varmasti pelko ja toivottomuus. Elämä täyttyy sairaalakäynneistä, MRI-kuvauksista, epikriiseistä. Odottamisesta - mitä nyt tapahtuu. Se välitila on ehkä kaikkein vaikein tila.
Se että saa suunnitelman siitä miten hoidot etenee antaa jotain hallinnantunnetta elämään.
Olen keskustellut satojen ellen tuhansien suomalaisten syöpää sairastavien ihmisten kanssa. Tietyt samat asiat toistuu. Syöpää sairastavat ovat tosi kilttejä. He ovat niitä jotka aina auttavat muita.
”Ei mulla mitään kun muilla on kaikki hyvin”. He huolehtivat kaikesta ja kaikista. He laittavat itsensä jonon viimeiseksi. He eivät yksinkertaisesti ole ajatelleet mitä minulle itselleni kuuluu... mitä minä tarvitsen. Kaikki energia on mennyt miten muut ympärillä voivat. On aika muutokseen! 🙏✨❤️ On aika ottaa oma hyvinvointi omiin käsiin. On aika siirtää itsensä sieltä jonon hännilltä YKKÖSEKSI. ✨
Sinä olet oman paranemisesi toimitusjohtaja, CEO.
Päätös että teet kaiken mahdollisen oman paranemisesi eteen. Et ole uhri vaan aktiivinen toimija.
Heimo. Alat keräämään sun ympärille sinun paranemista tukevia, positiivisia ihmisiä. (joudut karsimaan ehkä myös ihmisiä niinkuin tiedät)
Paranemista tukeva ravinto. ”Syö vaikka rautakankea sillä ei ole mitään vaikusta paranemiseesi”. Väärin. Ravinnolla on valtava vaikus sinun palautumiseeen rankkojen hoitojen jälkeen ja valtava vaikutus sun vastustuskykyyn ja immuniteettiin.
Täydentävät hoidot. Aina sanon sitä että mitä vakavampi sairaus, sitä enemmän kaikki tukihoidot käyttöön.
Aamuiset noitajuomat, vihersmoothiet, mehut ja yrtit. Aamurutiinit kuntoon!
Usko omaan paranemiseen. Valitse mihin laitat fokuksen. Vie mindset sairastamisesta paranemiseen. Kiinnitä huomiota mihin kiinnität huomiota. Sillä se mihin kiinnität huomiota lisääntyy. ❤️
Ja summasummarum. Mitä itse olisin kaivannut olisi ollut moniammatillinen tiimi oman paranemisen ympärille. Jos resonoi niin tsekkaa valmennukset.

